Personal Personal

Här kan du se vilka som arbetar på Eskilstuna stadsbibliotek. Vi som arbetar är bibliotekarier, biblioteksassistenter, kanslister, utvecklare, vaktmästare samt chefer och vi har alla gemensamt att vi finns här för dig. Välkommen att kontakta oss om det är något du undrar över som rör vår verksamhet!

Eskilstuna stadsbibliotek personal Eskilstuna stadsbibliotek personal

 

Eskilstuna stadsbibliotek
[stadsbiblioteket@eskilstuna.se]
016-7105110
 
 
Hedvig Andersson, Bibliotekarie, Stadsbiblioteket, Barn & Unga
[hedvig.andersson@eskilstuna.se]
070-0862742
Malin Andersson, Bibliotekarie, Stadsbiblioteket, Vuxenavdelningen, Kjula närbibliotek
[malin.andersson21@eskilstuna.se]
072-9777692
Yvonne Bidebo, Biblioteksassistent, Stadsbiblioteket, Reception/telefon, Mediecentralen
[yvonne.bidebo@eskilstuna.se]
070-0893294
Marie Björnholm, Programsamordnare, Fristadskoordinator
[marie.bjornholm@eskilstuna.se]
070-0866494 
Christoffer Brunstedt, Vaktmästare. Föräldraledig
[christoffer.brunstedt@eskilstuna.se]
070-0893789 
John Carlsson, Bibliotekarie, Stadsbiblioteket, Vuxenavdelningen, Webb/IT
[john.carlsson@eskilstuna.se]
070-1672847 
Bengt Collin, Vaktmästare
[bengt.collin@eskilstuna.se]
073-9504230 
Birgitta Edvardsson, Biträdande bibliotekschef
[birgitta.edvardsson@eskilstuna.se]
070-0862120
Ewa-Britt Eriksson, Biblioteksassistent, Stadsbiblioteket, Reception/telefon, Bokbussen
[ewa-britt.eriksson@eskilstuna.se]
070-0893610 
Anne Eriksson-Ek, Biblioteksassistent, Stadsbiblioteket, Reception/telefon, Medieecentralen
[anne.ek@eskilstuna.se]
070-0893296
Synnöve Hansen, Bibliotekarie, Stadsbiblioteket, Vuxenavdelningen, Mediecentralen
[synnove.hansen@eskilstuna.se]
070-0862740
Linda Henriksson, Bibliotekarie, Stadsbiblioteket, Barn & Unga, Lässatsningen
[linda.henriksson@eskilstuna.se
073-7651710
Lotten Hulldin, Biblioteksassistent, Stadsbiblioteket, Bokcentralen, Reception/telefon
[lotten.hulldin@eskilstuna.se]
070-1672506
Pernilla Jantscher, Bibliotekarie, Stadsbiblioteket, Barn & Unga, Lilla deckarbiblioteket, Äppelhyllan, Barnrättsrepresentant
[pernilla.jantscher@eskilstuna.se
070-0893720
Mats Jonsson, Biblioteksassistent, Stadsbiblioteket, Tidskrifter, Dagstidningar
[mats.jonsson@eskilstuna.se]
070-1672623 
Anette Karlsson, Bibliotekarie, Stadsbiblioteket, Talböcker, Boken kommer
[anette.karlsson3@eskilstuna.se]
072-9777322
Niklas Karlsson, Bibliotekarie, Stadsbiblioteket, Vuxenavdelningen, Interkulturalitet, Programverksamhet
[niklas.karlsson3@eskilstuna.se]
070-0862365 
Malin Klintholm, Bibliotekarie, Stadsbiblioteket, Teamledare Barn & Unga, Lässatsningen
[malin.klintholm@eskilstuna.se]
072-9777323 
Ann-Britt Larsson, Biblioteksassistent, Stadsbiblioteket, Reception/telefon, Mediecentralen
[ann-britt.larsson3@eskilstuna.se]
070-0893295 
Annika Larsson, Biblioteksassistent, Stadsbiblioteket, Reception/telefon, Teamledare reception
[annika.larsson@eskilstuna.se]
016-7101350 
Yvonne Larsson, Biblioteksassistent, Stadsbiblioteket, Reception/telefon, Mediecentralen, Boka en IT-kunnig
[yvonne.larsson3@eskilstuna.se]
070-0893299 
Katarina Ljungberg, Bibliotekarie, Stadsbiblioteket, Vuxenavdelningen, Årby bibliotek
[katarina.ljungberg@eskilstuna.se]
070-0862424
Camilla Lord, Bibliotekarie, Stadsbiblioteket, Barn & Unga, Lässatsningen
[camilla.lord@eskilstuna.se]
073-7651709
Mahitab Lövgren, Bibliotekarie, Stadsbiblioteket, Barn & Unga
[mahitab.lovgren@eskilstuna.se]
070-0866948
Ellinor Mark, Bibliotekarie, Stadsbiblioteket
[ellinor.mark@eskilstuna.se]
072-9777597
Haifaa Mohrez, Bibliotekarie, Stadsbiblioteket, Vuxenavdelningen
[haifaa.mohrez@eskilstuna.se]
072-9777325
Helena Nilsson, Bibliotekarie, Stadsbiblioteket, Barn & Unga, Lässatsningen
[helena.nilsson3@eskilstuna.se]
073-7651711
Anna Palm Kåberg, Bibliotekarie, Stadsbiblioteket, Barn & Unga, Lagersbergs bibliotek
[Anna.Kaberg27@eskilstuna.se]
070-0862688
Martina Patera-Nystedt, Biblioteksassistent, Stadsbiblioteket, Reception/telefon, Kravhantering, Lagersbergs bibliotek 
[martina.nystedt@eskilstuna.se]
070-0893297, Kravavdelningen 016-7101850
Babu Saravanan, Stadsbiblioteket, vikarierande vaktmästare
[babu.saravanan@eskilstuna.se]
070-0893789
Rebecka Simonsson, Bibliotekarie, Stadsbiblioteket, Vuxenavdelningen, Webb/IT
[rebecka.simonsson@eskilstuna.se
]
072-9777694
Gun-Britt Sirviö, Biblioteksassistent, Stadsbiblioteket, Talböcker, Boken kommer
[gun-britt.sirvio@eskilstuna.se]
016-7101359
Anna Sjölund, Biblioteksassistent, Stadsbiblioteket, Reception/telefon, Barn & Unga, Biblioteksbutiken
[anna.sjolund@eskilstuna.se]
070-0893666
My Sörensson, Bibliotekarie, Stadsbiblioteket, Barn & Unga, Teamledare Lässatsningen
[my.sorensson@eskilstuna.se]
070-0862741
Marianne Taberman, Biblioteksassistent, Stadsbiblioteket, Reception/telefon, Utställningar, Fjärrlån
[marianne.taberman@eskilstuna.se]
070-1672513
Annika Töyrä Strandberg, Bibliotekarie, Stadsbiblioteket, Teamledare vuxenavdelningen, Bokbussen, Mötesplats Kjula Tallgläntan
[annika.strandberg@eskilstuna.se]
070-0862743 
Anna Videfrost, Bibliotekarie, Stadsbiblioteket, Barn & Unga
[anna.videfrost@eskilstuna.se]
072-1459235
Gunilla Wolfram, Biblioteksassistent, Stadsbiblioteket, Reception/telefon, Mediecentralen, Mötesplats Alberga
[gunilla.wolfram@eskilstuna.se]
070-1672401
Karin Zetterberg, Bibliotekschef
[karin.zetterberg@eskilstuna.se]
016-7108457, 073-9506400

 ssss

Öppettider Öppettider

Stadsbiblioteket

Måndag-torsdag 9.00-19.00 
Fredag 9.00-18.00 
Lördag 11.00-16.00

ÄNDRADE ÖPPETTIDER
Onsdag 24 maj 09.00-18.00. 
Kristi himmelfärdsdag 25 maj STÄNGT

 

Alla öppettider. Alla öppettider
Hela årets öppettider

Här finns vi också

Eskilstuna stadsbiblioteks mobilwebb Mobilwebb
 Facebook
 Bloggar
 YouTube
 Twitter

 

Kontakt

Kontakta oss
Tyck till om sidan
Inköpsförslag
Fjärrlån
Personal
Presskontakter

 

 

Om oss

Vår verksamhet
Organisation
Historik
Vi som jobbar här
Lässatsningen

 

Om webbplatsen

Användaravtal
Anpassa webbplatsen
Använda webbplatsen
Hantering av personuppgifter
Cookies

Eskilstuna kommun | Eskilstuna stadsbibliotek, Box 17, 631 02 Eskilstuna | Besöksadress: Kriebsensgatan 4, 632 20 Eskilstuna 
Telefon: 016-710 51 10 | E-post: stadsbiblioteket@eskilstuna.se
 
     

Mina sidor / Logga in

Eskilstuna kommun

 
  • Om webbplatsen
  • A–Ö
  • Webbkarta
  •  

Logga ut/in