Personal

Här kan du se vilka som arbetar på Eskilstuna stadsbibliotek. Vi som arbetar är bibliotekarier, biblioteksassistenter, kanslister, utvecklare, vaktmästare samt chefer och vi har alla gemensamt att vi finns här för dig. Välkommen att kontakta oss om det är något du undrar över som rör vår verksamhet!

Eskilstuna stadsbibliotek personal

Eskilstuna stadsbibliotek
[stadsbiblioteket@eskilstuna.se]
016-7105110
 
   
   
Hedvig Andersson, Bibliotekarie, Stadsbiblioteket, Teamledare Barn & Unga
[hedvig.andersson@eskilstuna.se]
016-7103187
 
Malin Andersson, Bibliotekarie, Stadsbiblioteket, Vuxenavdelningen, Kjula närbibliotek
[malin.andersson21@eskilstuna.se
016-7109894
 
   
Yvonne Bidebo, Biblioteksassistent, Stadsbiblioteket, Mediecentralen
[yvonne.bidebo@eskilstuna.se]
016-7103291
 
Marie Björnholm, Programsamordnare, Fristadskoordinator
[marie.bjornholm@eskilstuna.se]
016-7103249
 
Ruta Bylund, Bibliotekarie, Stadsbiblioteket, Vuxenavdelningen
[ruta.bylund@eskilstuna.se]
016-7105382
 
   
Birgitta Edvardsson, Bibliotekschef
[birgitta.edvardsson@eskilstuna.se]
016-7102605
 
Malin Eriksson, Biblioteksassistent, Stadsbiblioteket, Vuxenavdelningen, IT-ansvarig
[malin.eriksson8@eskilstuna.se]
016-7102935
 
   
Susanne Granberg, Bibliotekskonsulent, Stadsbiblioteket, Barn & Unga, Lässatsningen
[susanne.granberg@eskilstuna.se]
016-7105219
   
Lotten Hulldin, Biblioteksassistent, Stadsbiblioteket, Bokcentralen
[lotten.hulldin@eskilstuna.se]
016-7101850
 
   
Pernilla Jantscher, Bibliotekarie, Stadsbiblioteket, Barn & Unga, Lilla deckarbiblioteket, Äppelhyllan, Barnrättsrepresentant
[pernilla.jantscher@eskilstuna.se
016-7103264
 
Mats Jonsson, Biblioteksassistent, Stadsbiblioteket, Tidskrifter, Dagstidningar
[mats.jonsson@eskilstuna.se]
016-7103251
 
Gunilla Jungstedt, Biblioteksassistent, Torshälla bibliotek
[gunilla.jungstedt@eskilstuna.se]
016-7104344
 
Anna-Lena Jönsson, Bibliotekarie, Stadsbiblioteket, Vuxenavdelningen, Deckarbiblioteket
[anna-lena.jonsson@eskilstuna.se]
016-7102061
 
   
Anette Karlsson, Bibliotekarie, Stadsbiblioteket, Talböcker, Boken kommer
[anette.karlsson3@eskilstuna.se]
016-7104307
 
   
Ann-Britt Larsson, Biblioteksassistent, Stadsbiblioteket, Mediecentralen
[ann-britt.larsson3@eskilstuna.se]
016-7103191
 
Yvonne Larsson, Biblioteksassistent, Stadsbiblioteket, Mediecentralen, Boka en IT-kunnig
[yvonne.larsson3@eskilstuna.se]
016-7103238
 
Ylva Lindholm, Bibliotekskonsulent, Stadsbiblioteket, Barn & Unga, Lässatsningen
[ylva.lindholm@eskilstuna.se]
016-7108087
 
Mikaela Lirberg, Bibliotekarie, Stadsbiblioteket, Barn & Unga, Årby bibliotek
[mikaela.lirberg@eskilstuna.se]
016-7103467
 
Katarina Ljungberg, Bibliotekarie, Stadsbiblioteket, Vuxenavdelningen, Lagersberg bibliotek
[katarina.ljungberg@eskilstuna.se]
016-7103304
 
Camilla Lord, Bibliotekarie, Stadsbiblioteket, Barn & Unga, Lässatsningen
[camilla.lord@eskilstuna.se]
016-7103306
 
   
Louise Marchione, Bibliotekarie, Stadsbiblioteket, Vuxenavdelningen, Webb/IT
[louise.marchione@eskilstuna.se]
016-7103486
 
Ellinor Mark, Bibliotekarie, Stadsbiblioteket, Barn & Unga
[ellinor.mark@eskilstuna.se]
016-7109771
 
Haifaa Mohrez, Bibliotekarie, Stadsbiblioteket, Vuxenavdelningen
[haifaa.mohrez@eskilstuna.se]
016-7104347
 
   
Daniel Nilsson, Bibliotekarie, Stadsbiblioteket, Barn & Unga
[daniel.nilsson2@eskilstuna.se]
016-7103471
 
Helena Nilsson, Biträdande enhetschef, Stadsbiblioteket, Barn & Unga, Lässatsningen
[helena.nilsson3@eskilstuna.se]
016-7103308
 
   
Anna Palm Kåberg, Bibliotekarie, Stadsbiblioteket, Barn & Unga, >Bokbussen
[anna.kaberg@eskilstuna.se]
016-7103322
 
Martina Patera-Nystedt, Biblioteksassistent, Stadsbiblioteket, Kravhantering
[martina.nystedt@eskilstuna.se]
016-7103250, Kravavdelningen 016-7101850
 
   
Helena Reinedahl, Biträdande enhetschef, Stadsbiblioteket, Torshälla bibliotek
[helena.reinedahl@eskilstuna.se]
016-7103170
 
   
Åsa Saarholm, Biblioteksassistent, Torshälla bibliotek
[asa.saarholm@eskilstuna.se]
016-7104325
 
Babu Saravanan, Vaktmästare, Stadsbiblioteket
[babu.saravanan@eskilstuna.se]
016-7103325
 
Rebecka Simonsson, Bibliotekarie, Stadsbiblioteket, Vuxenavdelningen, Webb/IT
[rebecka.simonsson@eskilstuna.se]
016-7109893
 
Gun-Britt Sirviö, Biblioteksassistent, Stadsbiblioteket, Talböcker, Boken kommer
[gun-britt.sirvio@eskilstuna.se]
016-7101359
 
Annika Sjöblom, Bibliotekskonsulent, Stadsbiblioteket, Barn & Unga, Lässatsningen
[annika.sjoblom@eskilstuna.se]
016-7104198
 
Anna Sjölund, Biblioteksassistent, Stadsbiblioteket, Barn & Unga, Biblioteksbutiken, Receptionen
[anna.sjolund@eskilstuna.se]
016-7103190
 
Kristina Stevanovic, Bibliotekskonsulent, Stadsbiblioteket, Barn & Unga, Lässatsningen
[kristina.stevanovic@eskilstuna.se]
016-7103040
 
Charlotte Säfström, Bibliotekarie, Mötesplats Fröslunda Fröet
[charlotte.safstrom@eskilstuna.se]
016-7105378
 
   
Annika Töyrä Strandberg, Biträdande enhetschef, Stadsbiblioteket, Vuxenavdelningen
[annika.strandberg@eskilstuna.se]
016-7103194 
 
   
Disa Wiberg, Bibliotekarie, Stadsbiblioteket, Barn & Unga
[disa.wiberg@eskilstuna.se]
 
   
   

Öppettider

Stadsbiblioteket
Mån-tors 10.00-19.00
Fre 10.00-18.00
Lör 11.00-15.00

Fr.o.m. måndag 12 augusti:
Mån-tor 9.00-19.00
Fre 9.00-18.00
Lör 11.00-16.00

Alla öppettider.

Hela årets öppettider på stadsbiblioteket
Öppettider alla filialer

 

 

 

 

Här finns vi också

Eskilstuna stadsbiblioteks mobilwebb Mobilwebb
 Facebook
 Bloggar
 YouTube
 Twitter

 

Kontakt

Kontakta oss
Tyck till om sidan
Inköpsförslag
Fjärrlån
Personal
Presskontakter

 

 

Om oss

Vår verksamhet
Organisation
Historik
Vi som jobbar här
Lässatsningen

 

Om webbplatsen

Användaravtal
Anpassa webbplatsen
Hantering av personuppgifter
Cookies

Eskilstuna kommun | Eskilstuna stadsbibliotek, Box 17, 631 02 Eskilstuna | Besöksadress: Kriebsensgatan 4, 632 20 Eskilstuna 
Telefon: 016-710 51 10 | E-post: stadsbiblioteket@eskilstuna.se
 
     

Mina sidor / Logga in

Eskilstuna kommun

 
 
  • Om webbplatsen
  • A–Ö
  • Webbkarta

Logga ut/in