Personal Personal

Här kan du se vilka som arbetar på Eskilstuna stadsbibliotek. Vi som arbetar är bibliotekarier, biblioteksassistenter, kanslister, utvecklare, vaktmästare samt chefer och vi har alla gemensamt att vi finns här för dig. Välkommen att kontakta oss om det är något du undrar över som rör vår verksamhet!

Eskilstuna stadsbibliotek personal Eskilstuna stadsbibliotek personal

 

Eskilstuna stadsbibliotek
[stadsbiblioteket@eskilstuna.se]
016-7105110
 
   
   
Gunilla Allander, Bibliotekarie, Torshälla bibliotek, Barn & Unga
[gunilla.allander@eskilstuna.se]
016-7103063
 
Hedvig Andersson, Bibliotekarie, Stadsbiblioteket, Teamledare Barn & Unga
[hedvig.andersson@eskilstuna.se]
016-7103187
 
Malin Andersson, Bibliotekarie, Stadsbiblioteket, Vuxenavdelningen, Kjula närbibliotek. 
[malin.andersson21@eskilstuna.se]
016-7109894
 
Yvonne Bidebo, Biblioteksassistent, Stadsbiblioteket, Reception/telefon, Mediecentralen
[yvonne.bidebo@eskilstuna.se]
016-7103291
 
Marie Björnholm, Programsamordnare, Fristadskoordinator
[marie.bjornholm@eskilstuna.se]
016-7103249 
 
Christoffer Brunstedt, Vaktmästare. Föräldraledig
[christoffer.brunstedt@eskilstuna.se]
070-0893789 
 
John Carlsson, Bibliotekarie, Stadsbiblioteket, Vuxenavdelningen, Webb/IT
[john.carlsson@eskilstuna.se]
016-7103229 
 
Bengt Collin, Vaktmästare
[bengt.collin@eskilstuna.se]
016-7101363 
 
Birgitta Edvardsson, Bibliotekschef
[birgitta.edvardsson@eskilstuna.se]
016-7102605
 
Ewa-Britt Eriksson, Biblioteksassistent, Stadsbiblioteket, Reception/telefon, Bokbussen
[ewa-britt.eriksson@eskilstuna.se]
016-7102186
 
Susanne Granberg, Bibliotekskonsulent, Stadsbiblioteket, Barn & Unga, Lässatsningen
[susanne.granberg@eskilstuna.se]
016-7105219
 
Synnöve Hansen, Bibliotekarie, Stadsbiblioteket, Vuxenavdelningen, Mediecentralen
[synnove.hansen@eskilstuna.se]
016-7103279
 
Linda Henriksson, Bibliotekarie, Stadsbiblioteket, Barn & Unga, Lässatsningen
[linda.henriksson@eskilstuna.se
016-7103307
 
Lotten Hulldin, Biblioteksassistent, Stadsbiblioteket, Bokcentralen, Reception/telefon
[lotten.hulldin@eskilstuna.se]
016-7101850
 
Pernilla Jantscher, Bibliotekarie, Stadsbiblioteket, Barn & Unga, Lilla deckarbiblioteket, Äppelhyllan, Barnrättsrepresentant
[pernilla.jantscher@eskilstuna.se
016-7103264
 
Mats Jonsson, Biblioteksassistent, Stadsbiblioteket, Tidskrifter, Dagstidningar
[mats.jonsson@eskilstuna.se]
016-7103251
 
Gunilla Jungstedt, Biblioteksassistent, Torshälla bibliotek
[gunilla.jungstedt@eskilstuna.se]
016-7104344
 
Anette Karlsson, Bibliotekarie, Stadsbiblioteket, Talböcker, Boken kommer
[anette.karlsson3@eskilstuna.se]
016-7104307
 
Niklas Karlsson, Bibliotekarie, Stadsbiblioteket, Vuxenavdelningen, Interkulturalitet, Programverksamhet
[niklas.karlsson3@eskilstuna.se]
016-7103261 
 
Ann-Britt Larsson, Biblioteksassistent, Stadsbiblioteket, Reception/telefon, Mediecentralen
[ann-britt.larsson3@eskilstuna.se]
016-7103191
 
Annika Larsson, Biblioteksassistent, Stadsbiblioteket, Reception/telefon, Teamledare reception
[annika.larsson@eskilstuna.se]
016-7101350 
 
Yvonne Larsson, Biblioteksassistent, Stadsbiblioteket, Reception/telefon, Mediecentralen, Boka en IT-kunnig
[yvonne.larsson3@eskilstuna.se]
016-7103238
 
Ylva Lindholm, Bibliotekskonsulent, Stadsbiblioteket, Barn & Unga, Lässatsningen
[ylva.lindholm@eskilstuna.se]
016-7108087
 
Katarina Ljungberg, Bibliotekarie, Stadsbiblioteket, Vuxenavdelningen, Årby bibliotek
[katarina.ljungberg@eskilstuna.se]
016-7103304
 
Camilla Lord, Bibliotekarie, Stadsbiblioteket, Barn & Unga, Lässatsningen
[camilla.lord@eskilstuna.se]
016-7103306
 
Ellinor Mark, Bibliotekarie, Barn & Unga, Stadsbiblioteket
[ellinor.mark@eskilstuna.se]
016-7109771
 
Haifaa Mohrez, Bibliotekarie, Stadsbiblioteket, Vuxenavdelningen
[haifaa.mohrez@eskilstuna.se]
016-7104347
 
Helena Nilsson, Bibliotekarie, Stadsbiblioteket, Barn & Unga, Teamledare Lässatsningen
[helena.nilsson3@eskilstuna.se]
016-7103308
 
Anna Palm Kåberg, Bibliotekarie, Stadsbiblioteket, Barn & Unga, Bokbussen
[anna.kaberg@eskilstuna.se]
016-7103322
 
Martina Patera-Nystedt, Biblioteksassistent, Stadsbiblioteket, Reception/telefon, Kravhantering, Lagersbergs bibliotek 
[martina.nystedt@eskilstuna.se]
016-7103250, Kravavdelningen 016-7101850
 
Helena Reinedahl, Bibliotekarie/Arbetsledare, Torshälla bibliotek
[helena.reinedahl@eskilstuna.se]
016-7103170
 
Åsa Saarholm, Biblioteksassistent, Torshälla bibliotek
[asa.saarholm@eskilstuna.se]
016-7104325
 
Babu Saravanan, Stadsbiblioteket, vikarierande vaktmästare
[babu.saravanan@eskilstuna.se]
016-7103325
 
Rebecka Simonsson, Bibliotekarie, Stadsbiblioteket, Vuxenavdelningen, Webb/IT
[rebecka.simonsson@eskilstuna.se
]
016-7109893
 
Gun-Britt Sirviö, Biblioteksassistent, Stadsbiblioteket, Talböcker, Boken kommer
[gun-britt.sirvio@eskilstuna.se]
016-7101359
 
Annika Sjöblom, Bibliotekspedagog, Stadsbiblioteket, Barn & Unga
[annika.sjoblom@eskilstuna.se]
016-7104198
 
Anna Sjölund, Biblioteksassistent, Stadsbiblioteket, Reception/telefon, Barn & Unga, Biblioteksbutiken
[anna.sjolund@eskilstuna.se]
016-7103190
 
Kristina StevanovicBibliotekskonsulent, Stadsbiblioteket, Barn & Unga, Lässatsningen
[kristina.stevanovic@eskilstuna.se]
016-7103040
 
Marianne Taberman, Biblioteksassistent, Stadsbiblioteket, Reception/telefon, Utställningar, Fjärrlån
[marianne.taberman@eskilstuna.se]
016-7103248
 
Katharina Törnqvist, Bibliotekskonsulent, Stadsbiblioteket, Barn & Unga, Lässatsningen
[katharina.tornqvist@eskilstuna.se]
016-7103039
 
Annika Töyrä Strandberg, Bibliotekarie, Stadsbiblioteket, Teamledare vuxenavdelningen 
[annika.strandberg@eskilstuna.se]
016-7103194 
 
Gunilla Wolfram, Biblioteksassistent, Stadsbiblioteket, Reception/telefon, Mediecentralen, Bokbussen, Alberga närbibliotek
[gunilla.wolfram@eskilstuna.se]
016-7103216
 
   

 ssss

Öppettider Öppettider

Stadsbiblioteket 

Mån-tors 09.00-19.00 
Fredag 09.00-18.00 
Lördag 11.00-16.00

 

Alla öppettider. Alla öppettider
Hela årets öppettider

Här finns vi också

Eskilstuna stadsbiblioteks mobilwebb Mobilwebb
 Facebook
 Bloggar
 YouTube
 Twitter

 

Kontakt

Kontakta oss
Tyck till om sidan
Inköpsförslag
Fjärrlån
Personal
Presskontakter

 

 

Om oss

Vår verksamhet
Organisation
Historik
Vi som jobbar här
Lässatsningen

 

Om webbplatsen

Användaravtal
Anpassa webbplatsen
Hantering av personuppgifter
Cookies

Eskilstuna kommun | Eskilstuna stadsbibliotek, Box 17, 631 02 Eskilstuna | Besöksadress: Kriebsensgatan 4, 632 20 Eskilstuna 
Telefon: 016-710 51 10 | E-post: stadsbiblioteket@eskilstuna.se
 
     

Mina sidor / Logga in

Eskilstuna kommun

 
 
  • Om webbplatsen
  • A–Ö
  • Webbkarta

Logga ut/in